23 February 2018

How To Keep Your Costs Down

This year I am going on my first holiday abroad in eight years.  I am massively excited and have vowed to take enough money with me to be able to do everything I want without having to budget.  There is nothing worse when you are on holiday than having to turn down trips or outings because you can’t afford it.  By planning ahead and making sure I have more than enough to spend, I am hoping to have a fabulous time.

Saving for a holiday and lots of spending money takes time, effort and creativity.  I have been looking at ways that I can make extra savings in my everyday life and wanted to share what I have been doing.


I noticed one day on the bus after buying my daily return ticket that someone was using a pass.  After becoming friendly at the bus stop day by day (as you do), it turned out that she used a monthly pass, which it turns out has saved me a fortune every month!  The weekly passes also offer a great saving and I use them if I am having some time off work and would not need the full month pass.

Using a megarider ticket, you will be able to travel as much as you want and can tailor your own needs to the ticket type. Whether you’re in need of a weekly bus pass for your travels, or a monthly one — you will find yourself making a huge saving in comparison to buying a ticket every day.

In the alternative, if you’re a driver, did you know that the average motorist in the UK will spend an astonishing £168,880 over their lifetime? I made transition from car driver to bus traveller around eight years ago and I have saved so much money since that time, not to mention it being better for the environment.


According to research carried out by MyVoucherCode, people in the UK visit coffee shops at least three times per week.  I confess that I had an addition to a roasted hazelnut latte with extra espresso shot for a couple of years that was costing me £3.20 a time.  When you add that up, going usually 3 times a week for my indulgence, that is nearly £40.00 a month on just coffee!

Branded coffee company, Douwe Egberts, has said that a 250g pack of ground coffee can make up to 30 cups. When looking to see how much a 1kg pack would cost, Amazon has priced the coffee at around £15, meaning that each cup of coffee would cost close to 13p. These days I either take a flask of coffee to work or my cafetiere.

Many of us find it easier to just buy lunch on the way to work — or popping out on our lunch breaks. But what if we told you that, on average, forking out for lunch every day could cost you £1,288 according to research carried out by VoucherCloud.

You can make a huge saving by preparing your lunch at home — whether it be a simple sandwich, a prepared salad that you make in the morning or some soup to heat up.

I recently just starting making soup myself for a more healthy option.  I recently made a red pepper & celery soup which was delicious.  I managed to get 5 portions out of the soup which I worked out cost me 33 pence per portion.  Cheaper than a tin of soup and much healthier!

No comments:

Post a Comment

Thank you very much for commenting. I may not reply to them all but I read every one and it is very much appreciated.